XXI Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku 2017

XXI Festiwal Romów

XXI Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku
pod patronatem Króla Romów Henryka Nudziu Kozłowskiego
oraz
Jubileusz 55-lecia pracy artystycznej Don Vasyla
 
14-15 LIPCA (Piątek, Sobota)
Początek koncertu: godz. 20.00, wejście od godz. 17.00
Stadion Miejski, ul. Tężniowa 6

 

UWAGA!

Sprzedaż biletów na XXI Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów

Biuro Festiwalowe, informacja, rezerwacja biletów: tel. 798 076 883, 730 332 810, 725 477 660
Jolanta Siwak: 533 558 350, (0-56) 675 24 12
tel./fax (0-54) 283 32 60, ul. Podole 50D, 87-720 Ciechocinek

Ceny biletów:
14.07.2017 (piątek):
siedzące 70 zł, stojące 40zł
15.07.2017 (sobota): siedzące 100 zł, stojące 60zł
Karnet - 14-15.07.2017 (piątek,sobota): miejsce siedzące 150 zł, miejsce stojące 80zł


Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów odbywa się co roku w trzeci weekend lipca. W 2017 roku będzie to 15 lipca.

Od dwudziestu lat telewidzowie w Polsce i na świecie oczekują na kolejną emisję Festiwalu Piosenki i Kultury Romów. Fenomen tego wydarzenia polega na jedynej w swoim rodzaju prezentacji dorobku kulturalnego i kunsztu artystycznego twórców romskich z Polski i wielu krajów Europy, obu Ameryk, Azji i Australii. Festiwal jest największą imprezą romską w Europie, ale także na świecie. W latach 1997-2007 oraz w 2012 i 2013 roku gospodarzem imprezy był Ciechocinek – perła polskich uzdrowisk, a w okresie 2008 - 2011 miastem festiwalowym został Glinojeck. Przeniesienie imprezy na Mazowsze miało charakter symboliczny, jego celem było przypomnienie o życiu taborowym Romów, ich wędrówkach, których zakazano w Polsce w 1964 roku. Od 2014 roku Festiwal ponownie odbywa się w Ciechocinku.

Z początku Festiwal Romów odbywał się w drewnianej, zabytkowej Muszli Koncertowej, znajdującej się w Parku Zdrojowym, co nadawało niesamowity charakter tej wspaniałej imprezie kulturalnej. Jednak olbrzymie zainteresowanie festiwalem, coroczny napływ do Ciechocinka tłumów widzów chcących uczestniczyć w tym oryginalnym widowisku spowodował, że konieczne stało się przeniesienie imprezy na większy teren, tak aby wszyscy mogli się pomieścić. Licząca wiele tysięcy widownia koncertów festiwalowych, składająca się z wiernych wielbicieli sztuki romskiej współtworzy to barwne i fascynujące widowisko. Organizatorzy nie ukrywają, że jednym z wielu celów ich inicjatywy było tworzenie pozytywnego wizerunku Romów, jako współobywateli wnoszących indywidualny i niepowtarzalny wkład w dziedzictwo kulturalne Polski.

Głównym celem Festiwalu jest pokazanie różnorodności kultury romskiej oraz przemian w niej zachodzących, na przestrzeni lat, jako elementu integracji z narodami, wśród których Romowie mieszkają. Starannie opracowane scenariusze i teksty konferansjerskie zawierają ogromny ładunek wiedzy na temat historii Romów, ich kultury, tradycji i praw, którymi rządzą się od wieków. Pokazuje również wzajemne przenikanie kultur narodów, w których żyją Romowie i pozytywny wpływ na kulturę obu narodów. Sam festiwal jest nie tylko pięknym widowiskiem. Spełnia również rolę ważnego instrumentu kształtującego postawy tolerancji i szacunku dla współżyjących na terenie Polski grup narodowościowych i etnicznych. XXI Festiwal pokaże, że przekazywanie kultury nowym pokoleniom to sposób na jej zachowanie i ubogacanie. Organizator wydarzenia Don Vasyl pragnie przekazać tradycję Festiwalu młodszemu pokoleniu, dlatego na scenę zaprasza także wykonawców, którzy dopiero rozpoczynają swoje artystyczne kariery. Współistnienie artystów o randze światowej z młodym pokoleniem to droga zmierzająca do ochrony, zachowania i rozwoju tożsamości kulturowej mniejszości narodowej i etnicznej Romów oraz zachowania i rozwoju języka regionalnego.

W ciągu dwudziestu lat swojego istnienia festiwal zgromadził wokół siebie grupę wybitnych twórców oraz profesjonalistów reprezentujących dziedzinę sztuk medialnych, którymi od wielu lat kieruje reżyser Bolesław Pawica, znający historyczny i współczesny dorobek kultury romskiej, tradycje Romów, obrzędy, wierzenia i specyficzne sposoby ich ekspresji artystycznej.

Pomysłodawcą i jednocześnie organizatorem Festiwalu Romów jest Don Vasyl Szmidt – najpopularniejszy Rom w Polsce. Kompozytor, autor tekstów, piosenkarz, założyciel zespołu Czarne Perły, solista zespołów Terno i Roma, obecnie lider grupy Don Vasyl & Gwiazdy Cygańskiej Pieśni. Urodził się 10.04.1950 w Łodzi. Rodzina jego należy do dynastii Baro Szero (Wielka Głowa), pochodzi z królewskiej rodziny Cyganów wielkomiejskich, na estradzie od 12 roku życia. Don Vasyl jest poetą, animatorem ruchu kulturalnego polskich Cyganów. Jego wiersze ukazały się w dwóch zbiorach poezji „Kujawy piórem malowane” (1995) oraz „Twórcy regionu 2” (1996). Sam jest autorem tomiku wierszy „Pasażerowie niebieskiego taboru” (1998, wznowienie 2005) oraz śpiewnika „ Piosenki Don Vasyla – Jedno jest niebo dla wszystkich” (2007) a także twórcą monologu Cyganki do spektaklu „Mam na imię Psyche” w reżyserii Marka Wysockiego, w wykonaniu Anny Marii Grabińskiej. Premiera spektaklu odbyła się w kwietniu 2013 roku. Dwie ostatnie solowe płyty Don Vasyla „Niech pędzą konie” z 2011 roku oraz „Gdzie moja młodość” z 2013 roku zostały przyjęte z wielkim entuzjazmem przez fanów nie tylko muzyki cygańskiej.

Uhonorowany Złotą Odznaką z okazji 25 lecia NSZZ Solidarność w 2005 roku oraz w tym samym roku odznaczeniem Zasłużony Dla Kultury Polskiej. W roku 2006 otrzymał medal za zasługi dla województwa kujawsko – pomorskiego oraz medal Stanisława Staszica - odznaczenie ciechocińskiej Rady Miasta. W 2016 z okazji XX Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował Don Vasyla odznaczeniem Gloria Artis.

Podczas zbliżającego się XXI Festiwalu Piosenki i Kultury Romskiej DON VASYL będzie obchodził JUBILEUSZ 55-LECIA PRACY ARTYSTYCZNEJ.


Program Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku

Program tegorocznej edycji jest bardzo zróżnicowany artystycznie. Do udziału w Festiwalu zaproszeni zostali artyści z Polski i z Europy. Są to wykonawcy znani i lubiani, odnoszący sukcesy w swoich krajach i poza ich granicami, ale także dopiero, co wschodzące gwiazdy romskiej piosenki, niezwykle utalentowani piosenkarze i tancerze, którzy marzą o zaprezentowaniu swojej twórczości przed szerszą publicznością i o zaistnieniu na rynku muzycznym. Wśród artystów tegorocznego Festiwalu są zarówno soliści i solistki jak i całe zespoły, orkiestry, grupy taneczne a nawet aktorzy teatralni. Różnorodność prezentowanych przez nich stylów muzycznych zapewni wymagającej publiczności festiwalowej prawdziwą duchową ucztę dla oka i ucha.

Podczas XXI Festiwalu Don Vasyl – pomysłodawca i organizator Festiwalu będzie obchodził jubileusz 55-lecia pracy artystycznej.

A oto zaproszeni artyści:
1. Monika Rigo – Węgry
2. Nikos Rusketos i zespół Orfeusz - Grecja
3. Vasyl Zhadan - Ukraina
4. Surmajovcy – Czechy
5. Artur Szewczyk i Zespół Thaghar – Niemcy
6. Teatr Muzyczny Rada - Białoruś
7. Balkan Ekspres - Bałkany
8. Don Vasyl i Gwiazdy Cygańskiej Pieśni - Polska
9. Dziani – Polska
10. Don Vasyl Junior i Elza - Polska
11. Zespół Terne Roma – Polska
12. Marina Suchoviy - Gruzja
13. Duet wirtuozów akordeonów Lautary - Mołdawia
14. Prezydento - Kanada
15. Zespół Letisja - Szwecja
16. Dźulka Bolovan - Słowacja
17. Carmen - Polska
18. Debiutująca młodzież: Natasha, Princesa, Dziulian, Siencio, Princo, Giovanni
19. Beata Łapińska - Polska
20. Kamilla - Polska

Festiwal poprowadzą: Anna Popek, Dziani Szmidt


Organizatorzy: Europejskie Towarzystwo Edukacji i Kultury Romów - Prezes: Agnieszka Szmidt, V-ce Prezes: Andrzej Trzaskowski
Dyrektor Festiwalu: Don Vasyl Szmidt
Kierownictwo muzyczne: Vasyl Junior, Dziani
Współorganizator: TVP 2
Partnerzy: Burmistrz Miasta Ciechocinek Leszek Dzierżewicz, ZAiKS - Prezes: Janusz Fogler
Scenariusz i Reżyseria: Bolesław Pawica, Don Vasyl Szmidt
Kierownictwo Literackie: Związek Literatów Polskich - Prezes: Marek Wawrzkiewicz
Kierownictwo Organizacyjne: Marian Siwak, Waldemar Szmidt, Ignac Racz

TVP 2   Ciechocinek


Zapraszamy na jedyny oficjalny profil Festiwalu Romów na Facebooku: